fbpx

Cykle obozowe – co to takiego?

Gdy zajrzycie do naszej oferty w poszukiwaniu najlepszego obozu letniego, znajdziecie kategorie o tajemniczo brzmiących nazwach, takich jak „Przystań Wyobraźni”, „Odkrywcy Świata”, czy „Twierdza Fantastyki”. Są to nasze cykle obozowe. Ale czym właściwie jest cykl? Co mają ze sobą wspólnego programy zebrane pod taką wspólną nazwą? Ośrodek? Tematyka? Kadra? Sprawdźmy!

Czym jest cykl obozowy?

Ogólnie rzecz biorąc, cykl to zgrupowanie obozów skierowanych do uczestników w określonym wieku, odbywających się w jednym ośrodku.

Przystań Wyobraźni:

  • obozy młodzieżowe (13 – 18 lat)
  • odbywają się w ośrodku Limba w Poroninie
  • 14 obozowych programów artystycznych (np. fotograficzny, malarstwa i rysunku, wokalny, literacki itp.)

lub Załoga Bobra – Odkrywcy Świata:

  • obozy dziecięce (8 – 14 lat)
  • odbywają się w ośrodku Pasternik w Małym Cichym
  • 8 obozowych programów naukowych (np. obóz doktora Dolittle, obóz wynalazców)

Wszystkie obozy w ramach cyklu odbywają się równolegle i choć każdy toczy się zgodnie ze swoim programem, to mają też ze sobą wspólne elementy.

Co łączy obozy w ramach jednego cyklu?

Obozy cyklu zakwaterowane są w jednym ośrodku, co sprawia, że w trakcie turnusu mają ze sobą sporo wspólnego:

Plan dnia – wszystkie obozy danego cyklu trzymają się jednego harmonogramu dnia – pobudka, posiłki, zajęcia, cisza nocna są w tych samych godzinach

Kierownik obozu – nad funkcjonowaniem wszystkich programów w danym cyklu czuwa jeden kierownik – koordynuje pracę wychowawców, dba o dokumentację, nadzoruje przebieg zajęć i utrzymuje kontakt z rodzicami

Zajęcia wspólne – są takie zabawy, które stają się atrakcyjne dopiero, kiedy grupa jest liczniejsza – dyskoteki, zajęcia sportowe, gry terenowe. Takie zajęcia odbywają się przeważnie wieczorami i są wspólne dla wszystkich obozów cyklu.

Klimat cyklu – dzięki współpracy kadry wychowawczej i uczestników, których dodatkowo często zbliżają wspólne zainteresowania, tworzy się specyficzna dla danego miejsca atmosfera. Wspólne przeżycia, obozowe wydarzenia kształtują tradycję cyklu,, która – dzięki powracającej co roku kadrze i uczestnikom – trwa przez kolejne lata!

A co je dzieli?

🔥 Programy obozów – poszczególne obozy codziennie realizują oczywiście swoje własne programy, zgodne z ofertą

🔥 Integracja w małych grupach – dzięki podziałowi na programy uczestnicy pracują w niewielkich grupach, co umożliwia wychowawcom lepsze poznanie uczestników oraz większe zaangażowanie w zajęcia każdej osoby. Dzieciaki szybko się integrują, tworząc często swoje kodeksy i zwyczaje wewnątrz obozu

Jak to działa w praktyce?

Aby najlepiej zrozumieć, co dają cykle obozowe przyjrzyjmy się jednemu z nich – Akademii Talentów. Jest to cykl młodzieżowy (przeznaczony dla uczestników w wieku 13 – 18 lat), odbywający się w ośrodku Bałtyk w Krynicy Morskiej. Jest to zgrupowanie obozów z wieloletnią tradycją (wcześniej pod nazwą Akademia Umysłu), łączące programy naukowe (np. obóz medyczny, weterynaryjny, technologiczny), obozy komputerowe (np. obóz programistów, obóz e-sportowy) i obozy sportowe (np. obóz samoobrony dla dziewczyn, obóz siatkarski).

Całość została stworzona tak, by nawiązywać do życia akademickiego kampusu – mamy więc specjalistyczne zajęcia rozwijające talenty i pasje młodych uczestników prowadzone przez profesjonalną kadrę na poszczególnych obozach, ale także wydarzenia zaplanowane dla całej „akademickiej” społeczności: adapciak, juwenalia, „Targi Edukacyjne”.

„Stworzony przez nas klimat życia akademickiego na obozach Akademii Talentów sprawia, że każdy uczestnik przenosi się do świata, który nie tylko sprzyja rozwijaniu pasji i zaspokaja głód wiedzy, ale daje poczucie przynależności do grupy prawdziwych pasjonatów i – po prostu – przyjaciół. Tutaj chce się wracać.”

- mówi Patryk – wieloletni wychowawca i kierownik cyklu Akademii Talentów.

Nie da się ukryć – dzięki fantastycznej atmosferze, która tworzy się podczas turnusu liczni uczestnicy wracają co roku nie tylko po kolejny zastrzyk wiedzy. Hawajskie imprezy nad basenem, “międzywydziałowe ”mecze piłki plażowej, wspólne sesje zdjęciowe przy zachodzącym słońcu zapadają głęboko w pamięć i dają powera na cały rok, aż do kolejnych wakacji w Akademii. W te wakacje również możesz stać się częścią fantastycznej społeczności na jednym z cykli Poszukiwaczy Przygód – wybierz idealny dla siebie!

Newsletter Poszukiwaczy Przygód! Listopad 2024

Hej Poszukiwacze!  Zimowiska pełne wyjątkowych wrażeń są coraz bliżej! Z ekscytacją odliczamy do ferii, ale w międzyczasie przygotowaliśmy dla Was dawkę poszukiwaczowych newsów wprost z naszego biura na Planetarnej! 😇

Rodzinne ferie

Ferie zimowe mogą być nie tylko wytchnieniem od szkoły dla dzieciaków, ale również szansą na fantastyczny wspólny, rodzinny wyjazd. Tylko pomyślcie: za oknami ośnieżone szczyty, a dzieci pod opieką wychowawców bawią się w gronie rówieśników lub szusują po stoku pod czujnym okiem instruktorów. Wy w tym czasie możecie wybierać pomiędzy białym szaleństwem, nieśpiesznym zwiedzaniem Podhala […]

Pakowanie dla zaawansowanych [ZIMA 2025]

Co spakować dziecku na zimowisko? To wyzwanie, przed którym staje w końcu każdy rodzic. Odpowiednio przygotowany bagaż, w którym nie zabraknie niezbędnych rzeczy to warunek udanego wyjazdu. Spakowanie uczestnika na zimowisko wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowane – ciepłe ubrania, zapasowe rękawiczki, a czasem nawet sprzęt narciarski – jak (i w co!) to wszystko upchnąć?! […]