Czas z dzieckiem spędźcie na luzie 🧡
W tych wyjątkowych chwilach wszyscy staramy się być odpowiedzialni. Myjemy ręce, pracujemy zdalnie, wspieramy dzieci w szkolnych zadaniach online. A przede wszystkim – zostajemy w domu. Świat spowolnił, ale się nie zatrzymał – my pracujemy, a dzieciaki rozwiązują zadania z matematyki. Dlatego te wszystkie reklamy zdalnych kursów, nauki programowania i artykuły, jak spędzić kreatywny czas z dzieckiem… są trochę przytłaczające. Też tak macie?
Okej, być może czasu w domu jest trochę więcej. Ale to jeszcze nie powód, by codziennie projektować kartonowe rakiety, lepić z masy solnej i zamieniać salon w nerfową arenę. Sami doskonale wiemy, że dzieci mają teraz całkiem sporo pracy domowej. Dlatego rakiety z kartonu brzmią super… ale może raz na jakiś czas? Postanowiliśmy więc zaproponować coś trochę innego. Oto 9 prostych sposobów na to, jak czas z dzieckiem spędzić na luzie – i samemu przy tym odpocząć.
1. Idźcie na spacer - serio!
Wychodzić z domu można – a nawet trzeba. Spacer pozwoli cieszyć się kiełkującą wiosenną przyrodą, pozwoli też dotlenić się, odetchnąć i uspokoić myśli. Ale żeby było bezpiecznie i odpowiedzialnie – trzeba przestrzegać kilku zasad:
- Wybierzcie się na spacer tylko w najbliższym gronie domowników;
- Wychodząc nie dotykajcie zbyt dużo poręczy i klamek;
- Najlepiej pojedźcie samochodem w jakieś ustronne miejsce, do dużego parku albo podmiejskiego lasu;
- Unikajcie innych spacerujących;
- Po powrocie koniecznie porządnie umyjcie ręce!
Gdzie spacerować? W Trójmieście polecamy spacery po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, Kępie Redłowskiej, Dolnym Mieście i lasach Oliwy. Ale na pewno w Waszych miastach macie swoje ulubione miejscówki!
2. Zagrajcie na konsoli albo w gry komputerowe
Sporo gier komputerowych i na konsole jest opartych o współpracę i wykorzystuje tryb lokalnej gry wieloosobowej. Czyli siedzimy razem na kanapie i rozwiązujemy łamigłówki, ścigamy się albo rozwiązujemy quizy. To dobra zabawa o niskim progu wejścia – warto spróbować!
Na nasze ulubione Nintendo Switch polecamy genialne Mario Karts, a także Overcooked, Little Big Planet i Don’t Starve Together. Na dłuższe wieczory – Stardew Valley. Część z tych gier znajdziecie również w wersji na komputery, a ich niskie wymagania sprzętowe pozwolą odpalić je na laptopie zabranym z pracy na home office. 🙂
Na PlayStation zawsze można zagrać w obozowy hit, czyli FIFĘ – w końcu na mecz na razie się nie wybierzemy. Poza tym do rozgrywek z młodszymi dziećmi polecamy PlayLink, czyli wieloosobowe gry, w których kontrolerem jest telefon z odpowiednią aplikacją. Najlepse tytuły to Wiedza to potęga oraz To jesteś ty!
3. Spróbujcie nowoczesnych gier planszowych
Gry planszowe to dzisiaj zabawa dla każdego – dzieci, rodziców i dziadków. Mamy tytuły dla maluchów, na luźne spotkania z paczką znajomych i dla prawdziwych zagorzałych fanów wielogodzinnego planowania. Są klasyki – takie jak Wsiąść do pociągu, Dobble, Dixit czy 7 Cudów Świata – i zupełnie nowe tytuły. Na przykład – wyjątkowa Planeta, którą znajdziecie na zaprzyjaźnionym z nami gdańskim Rebelu.
Ekipa z Rebela każdego roku przybywa na nasze czerwcowe szkolenie kadry i upewnia się, że wszyscy poznamy najnowsze tytuły gier planszowych. Możemy śmiało polecić ich doświadczenie – zajrzyjcie na Rebel.pl i zobaczcie, co polecają nowego!
4. Zorganizujcie sobie hygge wieczór
Hygge to piękne słowo. Pochodzi z Danii i jest zupełnie nie do przetłumaczenia. Chodzi o takie dobre uczucie bliskości, ciepła i bezpieczeństwa. Wyobraźcie sobie, że macie na stopach swoje ulubione skarpety, w ręku kubek z kawą lub herbatą. Wszędzie dookoła świece, gra nastrojowa muzyka i pachnie ciastkami. A za oknem – deszcz bębni o szyby. To uczucie komfortu, które czujecie? To hygge.
Warto zadbać o samopoczucie całej rodziny i urządzić hygge wieczór. Upieczcie albo kupcie ulubione słodycze, puśćcie film który wszyscy znacie i lubicie – i odpocznijcie w rodzinnym gronie. Takie chwile wyciszenia i bliskości są bardzo ważne!
O hygge wyczytacie dużo w książce Meila Wikinga, którą widzicie na zdjęciu powyżej – Hygge. Klucz do szczęścia. Polecamy!
5. Wybierzcie się na wirtualną wycieczkę
Mogliście to już gdzieś usłyszeć albo przeczytać. Wiele instytucji kultury otworzyło w ostatnich dniach swoje internetowe podwoje. Wieczory literackie, spotkania, koncerty online – cieszy, że chcemy się dzisiaj tak dzielić kulturą! To co można natomiast zrobić z dziećmi – to wybrać się na internetowe zwiedzanie.
Wiele muzeów ma swoje zbiory w wersji cyfrowej – np. Muzea Watykańskie. Zdecydowanie ciekawsze są interaktywne wirtualne wycieczki, jak ta po Forum Trajana w Rzymie albo naszym Centrum Nauki Kopernik. Zobaczcie hashtag #kopernikwdomu!
6. Zagrajcie w RPG!
Okej, ta zabawa wymaga trochę więcej zaangażowania. Ale obiecujemy, że warto. Nie bez powodów Obóz RPG jest naszym najpopularniejszym obozem od wielu lat.
Gry fabularne to kreatywna zabawa, polegająca na wspólnym opowiadaniu historii. Zwykle jedna osoba – nazywana mistrzem gry – opowiada co się dzieje, a pozostali gracze wcielają się w postacie. Te postacie to bohaterowie, którzy dokonują wielkich czynów, poznają tajemnice i rozwiązują zagadki. Do gry potrzebujecie kilku kartek i ołówka.
O grach fabularnych pisaliśmy już na blogu. Ogólnie w tekście Co to jest – gry fabularne. A o graniu w RPG z najmłodszymi napisała dla nas autorka i blogerka Kamila Zalewska-Firus w tekście RPG dla najmłodszych. Polecamy przeczytać i spróbować. 🙂
7. Dołączcie do #obozyonline
Na początku tego tygodnia większość Poszukiwaczy Przygód przeniosła się na pracę zdalną. Postanowiliśmy też zrobić coś dobrego – i zorganizowaliśmy #obozyonline! Założenie jest proste – wspólnie z naszymi wychowawcami przygotowujemy przeróżne atrakcje, w których można brać udział nie wychodząc z domu.
Na profilach Przystani Wyobraźni (#przystanonline) oraz Obozów Azjatyckich (#zostanwdomu) znajdziecie warte uwagi i polecenia wykłady, kursy i animacje. Tymczasem na grupie zbierającej uczestników Twierdzy Fantastyki – Twierdza Fantastyki i przyjaciele – czeka na Was prawdziwy konwent online. Codziennie wychowawcy z Twierdzy grają z uczestnikami w sesje RPG, opowiadają o grach fabularnych, larpach, kulturze i popkulturze… A nawet szyją wspólnie rekwizyty! Akcję możecie śledzić po hashtagu #twierdzaonline.
W przyszłym tygodniu podobną akcję odpalamy dla Obozów Komputerowych. Zajrzyjcie na facebooka i bądźcie na bieżąco!
8. Upieczcie ciasto - albo ciastka
Jeżeli lubicie gotować i piec, to teraz jest dobry moment, żeby zarazić tą pasją dzieciaki. Wspólne przygotowywanie potraw potrafi być bardzo hygge (zobacz punkt 4). A jeżeli do tej pory nie interesowaliście się pieczeniem ciastek albo przyrządzaniem pesto, to warto spróbować! To bardzo odprężające, kiedy gotować można bez pośpiechu i z pomocą innych domowników. Zbliżający się weekend to dobry moment, żeby spróbować.
Coś na dobry początek? Zróbcie ciasteczka z masłem orzechowym i kawałkami czekolady. Sprawdzony przepis. 🧡
9. Wrzućcie na luz i odpalcie wieczór filmowy
Czas z dzieckiem można spędzić też zupełnie na luzie. Odpalcie jakieś fajne, wartościowe animacje, wskoczcie pod koc i odpocznijcie po tygodniu. Naprawdę, jesteśmy przekonani że wszyscy na to zasłużyliście. Śmiało!
Jeżeli potrzebujecie rekomendacji animacji, które warto zobaczyć z dziećmi, to nie mogliście lepiej trafić. Całkiem niedawno przygotowaliśmy dla Was odpowiednią listę. Są tam i bajki dla dzieci i takie produkcje, przy których nie będą nudzić się nastolatki. Zajrzyjcie do tekstu Co obejrzeć z dziećmi? 6 wartościowych animacji.