fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

Najlepsze gry fabularne dla dzieci

W gry fabularne grają dzieciaki ze Stranger Things, celebryci na YouTube i w telewizji, aktorzy na deskach teatru… A także fani w każdym wieku w domach, szkołach i na letnich obozach. Bardzo nas to cieszy, bo uważamy RPG za angażującą i rozwijającą rozrywkę – zwłaszcza dla dzieci.

O grach fabularnych pisaliśmy już kilka razy na blogu #ByleDoWakacji. Nie ma w tym nic dziwnego: obóz RPG 🎲 od lat stoi na podium naszych najpopularniejszych wakacyjnych wyjazdów. A na Twierdzy Fantastyki w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli cyklu poświęconym grom fabularnym, wolne miejsca kończą się najszybciej. Graliśmy w gry fabularne z dziećmi, zanim to było modne. 😎

Jeżeli nie znasz jeszcze fenomenu RPG, przeczytaj koniecznie tekst Co to jest RPG i larp? Gry fabularne od podstaw. Możesz zajrzeć też do artykułu o grach fabularnych dla dzieci, który napisała dla nas Kamila Zalewska-Firus, autorka gier Jagodowy Las oraz Syrenki i Trytony: Gry fabularne dla najmłodszych.

Skoro od lat tak dobrze radzimy sobie z prowadzeniem gier fabularnych dzieciom i młodzieży, chcemy podzielić się z wami częścią naszej wiedzy! Zwłaszcza że w tym roku przygotowaliśmy dla was Erpegowy debiut – obóz RPG specjalnie dla początkujących. Dzisiaj opowiemy zaś, jak zacząć grać w RPG z dziećmi i które gry fabularne dla dzieci są najlepsze.

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry fabularne?

Wyobraź sobie, że w każdy czwartek opowiadasz wraz ze swoim dzieckiem niezwykłą historię. To może być coś o smokach i walecznych księżniczkach, o kowbojach-ninja albo o drużynie ratujących świat psiaków.

Macie taką tradycję, że tego dnia siadacie na poduszkach, wyciągacie różne pomoce i powracacie do waszej opowieści. Pomyśl o tym jak o kolejnym odcinku emocjonującego serialu. Ty odpowiadasz w nim za reżyserię, a twoje dziecko wciela się w główną rolę. No i pewnie poprawia cię, kiedy jego wizja jest bardziej ekscytująca.

Siadacie więc razem w ten czwartkowy wieczór z herbatką w dłoniach i zanurzacie się w fantastycznym, wyobrażonym świecie. Czy Mermista uratuje wodnego smoka? Dlaczego szeryf znowu potrzebuje waszej pomocy? Jak unieszkodliwić Super Brokuła 3000 zanim zmieni całe jedzenie na świecie w… no cóż, w brokuły?

Na pewno widzisz już, co chcemy przekazać. Gry fabularne mają kilka zalet, ale przede wszystkim są doskonałym pretekstem. Okazją do wspólnego spędzenia czasu i naprawdę dobrej zabawy (także dla rodzica). Pomaga w tym ich analogowość – to znaczy komórki i komputery nie są w żadnym wypadku potrzebne. Wszystko dzieje się w waszej wyobraźni! (Ewentualnie możecie odgrywać najciekawsze sceny za pomocą zabawek, pluszaków i wież z klocków – nie będziemy oceniać).

Poza tym – jak to z takimi zabawami bywa – gry fabularne rozwijają u dzieci wyobraźnię, empatię, umiejętność abstrakcyjnego myślenia i rozwiązywania problemów. Dla najmłodszych mogą być też pomocą w nauce prostych działań matematycznych. A sprytny rodzic tak pokieruje historię, by przemycić w niej walory edukacyjne. Coś o pomocy potrzebującym, asertywności albo sile przyjaźni!

Jak zacząć grać z dziećmi w gry fabularne?

Jeżeli jesteś jednym z tych rodziców, którzy sami grają w RPG, na pewno nie możesz się doczekać, by rozłożyć przed swoimi dziećmi figurki, kostki i karty postaci, prawda? A jeżeli nie znasz gier fabularnych, pewnie zastanawiasz się, z czym to się je i od czego w ogóle zacząć.

Cóż, w obu przypadkach najważniejsze jest stopniowe wprowadzanie latorośli (i siebie) w gry fabularne dla dzieci. Najlepiej zrobić to na ich zasadach. Młodsze dzieci mają dar do wciągania dorosłych w niesamowite, wymyślane historie – pewnie dobrze je znasz. Własne wersje ukochanych bajek, zabawy w bycie ninjago albo minecraftowe opowieści, w których sceneria zmienia się co minutę.

Zacznij od tego, że aktywnie zaangażujesz się w takie zabawy. Dokładaj własne elementy, wyciągaj z głowy nowe postacie, potężnych wrogów albo wspaniałych przyjaciół głównego bohatera – twojego dziecka. Spróbuj pomóc mu w opisywaniu świata dookoła bohaterów. Możesz na przykład zadawać otwarte pytania: “a jak wygląda ta tajna baza?”, “co trzeba zrobić, żeby zostać Ognistym Ninją?”.

Drugim krokiem będzie wzięcie na siebie roli narratora tej zabawy. Jeżeli masz starsze dzieci, to tak naprawdę możesz zacząć już od tego kroku. Wybierz bajkę, animację, serial czy grę, która jest teraz u was na topie. Następnie wymyśl prostą opowieść w jej świecie. Umówcie się z dzieckiem na rozgrywkę – dobrze jest celebrować takie momenty. Kiedy będziecie gotowi, zacznij grę pytaniem o głównego bohatera waszej opowieści, w którego wcieli się twoje dziecko. Ustalcie, jak ma na imię, jak wygląda, jakie ma supermoce i tak dalej.

Role w trakcie rozgrywki RPG

Twoim zadaniem będzie teraz opisywanie dziecku świata dookoła jego bohatera, czyli tego co jego postać widzi i słyszy. Wcielaj się również w jego sojuszników i rywali, opowiadaj o przeszkodach do przezwyciężenia i wdzięczności za bohaterskie czyny! Pomyśl o sobie jako o narratorze baśni albo scenarzystce serialu.🎥

Z kolei zadaniem dziecka jest odgrywanie swojego bohatera – mówienie jego głosem i deklarowanie, co ta postać robi. Ale oczywiście nic się nie stanie, jeżeli twoje dziecko przejmie trochę roli narratora i włączy się do współtworzenia świata i samej opowieści. Wręcz przeciwnie! To oznaka dużej kreatywności i bujnej wyobraźni, z których warto być dumnym. 🙂

Które gry fabularne dla dzieci wybrać?

Jeżeli taka zabawa się wam spodoba, to trzecim krokiem będzie dodanie do niej elementu niepewności. Dotarliśmy do tego, co najlepsze w grach fabularnych – nikt z was, siadając do gry, nie wie jak potoczy się i zakończy wasza opowieść! Aby tak było, potrzebujesz zasad, które uregulują trochę waszą zabawę. Innymi słowy, potrzebujesz konkretnej gry fabularnej – najlepiej takiej przeznaczonej dla dzieci.

Takich gier są dziesiątki – którą zatem wybrać? Oto nasze cztery propozycje gier fabularnych dla dzieci.

MISTRZ BAŚNI

Mistrz Baśni: Edukacyjna gra fabularna, bo tak brzmi pełny tytuł gry, ląduje na szczycie naszej listy. Przede wszystkim dlatego, że to świetny pomysł na rozpoczęcie przygody z grami fabularnymi także dla rodziców.

To tytuł przeznaczony do gry z młodszymi dziećmi – naszym zdaniem już czterolatki mogą zagrać z rodzicami w Mistrza Baśni! Polecamy Mistrza Baśni szczególnie grupie wiekowej 6-10 lat. Natomiast walory edukacyjne, jasne wprowadzenie i bardzo klarowne zasady pomogą odnaleźć się wszystkim uczestnikom gry. W razie czego w środku podręcznika znajdziesz też sporo kolorowanek. 🙂 Na szczególną uwagę zasługuje podejście do rozwiązywania konfliktów, unikające wykorzystania jakiejkolwiek formy przemocy.

Gra jest wydana w twardej oprawie i możesz ją znaleźć w dobrych sklepach z grami fabularnymi – na przykład zaprzyjaźnionym z nami Rebel.pl.

EQUESTRIA: PUŚĆ WODZE FANTAZJI

Ta gra fabularna, oparta o serię My Little Pony, pozwoli wam stworzyć i odgrywać wasze własne Kucyki. Będziecie rozwiązywać zagadki, odwiedzać tajemnicze miejsca i oczywiście przekonacie się, że przyjaźń to magia. 🙂 Może się wydawać, że to propozycja tylko dla fanów serii, ale niekoniecznie tak jest. Barwnie opisany świat gry i przepięknie wydany, bogato ilustrowany podręcznik pozwolą szybko wsiąknąć w kucykowe tematy.

Dużą zaletą Equestrii jest jej format. To największa gra z całej prezentowanej tutaj czwórki, wydawana przez znane w świecie RPG wydawnictwo Black Monk Games. Do Equestrii powstało więc mnóstwo materiałów dodatkowych. Są specjalne kostki do gry, jest mapa krainy, a także specjalne przygody – scenariusze gry, ściągające z twoich barków odpowiedzialność za przygotowanie wciągającej fabuły.

Grę kupisz w wersji fizycznej w sklepach z grami planszowymi i fabularnymi oraz na stronie wydawnictwa Black Monk Games. Dostępne są także wersje elektroniczne.

DZIKUNY

Gra, która kilka lat temu zrobiła furorę na obozach Twierdzy Fantastyki. Napisał ją znany projektant John Harper (oryginał nazywa się Wildlings), który co prawda nie projektował jej specjalnie do grania z dziećmi. Szybko jednak okazało się, że Dzikuny to RPG, które świetnie sprawdza się w tej roli.

Gra opowiada o grupie dzieci i nastolatków, które zostały prawie same w wiosce – wikińskiej, słowiańskiej, indiańskiej, wybór należy do was. Tytułowe Dzikuny stają przed trudnym zadaniem – gdzieś w lesie zaginęła najmłodsza córka wodza wioski i tylko oni mogą ją odnaleźć. Wyprawa poszukiwawcza stanie się dla nich swego rodzaju testem, rytuałem przejścia w dorosłość.

Opowieść o Dzikunach jest baśniowa i pełna magii. Gra została wydana na zaledwie kilku stronach i ma bardzo proste zasady, wspierające przy tym nastrój rozgrywki. Na dodatek wszystko to zupełnie za darmo – grę możesz bezpłatnie pobrać z Internetu zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej. Potem tylko drukowanie (najlepiej w kolorze) i można grać.

Polska wersja jest trudna do dostania (większość linków wygasła) więc na wszelki wypadek zamieściliśmy Dzikuny na naszych serwerach:

NIEZWYKŁE OPOWIEŚCI

Czy znasz bloga Blog Ojciec, prowadzonego przez Kamila Nowaka? Jeżeli tak, możesz kojarzyć ostatni tytuł w naszym zestawieniu, czyli Niezwykłe opowieści. Grę wymyślił Martin Lloyd, a tytuł w oryginale brzmi Amazing Tales. Po polsku gra została wydana właśnie przez Kamila Nowaka i jego Wydawnictwo Book Ojciec.

Niezwykłe opowieści, wbrew temu co widać na okładce, nie skupiają się na konkretnej tematyce. Możecie stworzyć dzięki nim historię pełną piratek, statków kosmicznych, dinozaurów czy księżniczek – a nawet tego wszystkiego razem.

Tak jak w każdej z opisanych powyżej gier, tak również tutaj zasady gry są bardzo proste, by nie komplikować rozgrywki z młodszymi graczami i nie obciążać za bardzo zmęczonych rodziców. Na YouTubie znajdziesz zapis rozgrywki w Niezwykłe opowieści z trójką małych dzieci. W rolę prowadzącego wciela się tam Wojtek Rzadek. A samą grę znajdziesz do kupienia na stronie wydawnictwa.

Co dalej?

To już zależy od was i waszej wyobraźni! Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości albo szukasz porad i inspiracji, zajrzyj koniecznie na świetną grupę na Facebooku: Mamo, Tato, zagrajmy w RPG!

Możesz też zaufać nam, Poszukiwaczom Przygód. W tym roku wystartowaliśmy z obozem Erpegowy debiut, przeznaczonym specjalnie dla młodszych graczy!

[simple-author-box]