fbpx
Zaloguj się
Przypomnij hasło

14 dni ferii z Poszukiwaczami Przygód ☃️

Za kilka dni zaczynamy ferie zimowe. Jesteście na nie przygotowani? Jeśli wciąż zastanawiacie się, jak zapełnić dwa tygodnie wolnego od szkoły, mamy dla Was 14 atrakcji na 14 zimowych dni!

Po nieoczekiwanej zmianie organizacji roku szkolnego, nowe terminy i zasady przebiegu ferii wszystkich nas trochę zaskoczyły. Przypominamy: ferie zimowe trwają od 4 do 17 stycznia 2021, w tym samym czasie dla wszystkich województw. A ponieważ zabronione jest w tym okresie korzystanie z hoteli i obiektów wypoczynkowych, to niestety nie mogliśmy zorganizować dla Was ZIMOWISK 2021, na które tak wszyscy czekaliśmy.

Nie składamy jednak broni. Odliczamy dni #BYLEDOWAKACJI i kończymy prace nad katalogiem OBOZY 2021, który przyćmi wszystkie dotychczasowe katalogi i zapewni Wam wakacje Waszego życia! W trakcie ferii też chcemy się z Wami spotkać, dlatego mamy dla Was specjalną niespodziankę. Pracowaliśmy nad nią w tajemnicy od Mikołajek aż do Świąt! 🎅

PLAN NA 14 DNI FERII ZIMOWYCH

Na każdy dzień zimowej przerwy od szkoły przygotowaliśmy dla Was pewną atrakcję. Jednego dnia będzie to wspólny turniej w szalenie popularne Among Us, a innego warsztaty handmade. Pełna rozpiska poniżej:

Dzień przed atrakcją o godzinie 12:00, tutaj, w tym artykule, wszystko szczegółowo opiszemy. Co będzie potrzebne? Jak się zapisać? Co możecie zrobić w domowych warunkach? Wszystkiego dowiecie się w aktualizacji. Pamiętajcie – zaglądajcie tutaj codziennie o 12:00, żeby poznać szczegóły atrakcji na kolejny dzień. Startujemy w niedzielę 3 stycznia!

OPIS ATRAKCJI

Przygotował dla Was: Mikołaj, który w Poszukiwaczach Przygód odpowiada za produkcje wideo, Instagrama i Tik Toka!

O atrakcji: Film z wakacji, amatorski teledysk albo pierwszy vlog – każdy twórca video staje w pewnym momencie przed trudnym wyborem. Wyborem oprogramowania do montażu. Popularne programy wykorzystywane przez profesjonalistów kosztują setki dolarów, wymagają abonamentów jak i również bardzo mocnych komputerów. Z drugiej strony, darmowe edytory są słabo rozwijane, mają mało opcji, a na końcu zostawiają znak wodny na naszym gotowym klipie.

Gdzieś pomiędzy plasuje się program DaVinci Resolve – dobrze zoptymalizowany, rozbudowany i w podstawowej wersji zupełnie darmowy. Na start na pewno zaspokoi Wasze potrzeby.

Do naszego webinaru będziecie potrzebowali oczywiście programu DaVinci Resolve oraz kilku plików video, na których będziecie mogli pracować. Pliki weźmiemy z popularnego serwisu www.pexels.com – są darmowe, więc do naszego treningu będą idealne.

DaVinci Resolve pobieramy bezpośrednio od producenta z tej strony . Kilkamy w duży guzik Download Now i wybieramy wersję programu. Na start – pobawcie się z wersją 16, ponieważ 17 nie rozgryzłem jeszcze sam. Musicie zarejestrować się, aby pobrać program, ale spokojnie – korzystam z DaVinci od ponad roku i nie przyszedł do mnie żaden rachunek. 😆

Potem wchodzicie na pexels.com i wybieracie klipy o interesującej Was tematyce.

Widzimy się w pierwszy dzień ferii, czyli w poniedziałek 4 stycznia o 12 na Discordzie, na którym będę Wam streamował swój obraz i tłumaczył podstawy programu.
Link do Discorda: https://discord.gg/N5YuemKPtZ

Przygotował dla Was: Maciej, który w Poszukiwaczach Przygód odpowiada za cały dział koordynatorów! Maciek uwielbia górskie wyprawy, dlatego zaprosił do nas Magdę Jończyk.

O atrakcji: Magda podróżuje, fotografuje i wędruje w wysokich górach. Od dziesięciu lat przemierza szlaki w Nepalu, jak również w Górach Skalistych Kanady, w Pirenejach, w Alpach, w Dolomitach i w Tatrach. 5 stycznia o 12:00 zabierze nas ze sobą do swojego górskiego świata na jedną z  wielu wypraw. Podzieli się z nami historią tego, jak podróże do Nepalu i Tybetu potrafią nadać nową perspektywę.

Na żywo od godziny dwunastej zaczynamy live z Magdą, dlatego zróbcie sobie kubek ciepłego kakao i zapraszamy przed ekrany! Będziemy czujni i otwarci na Wasze pytania w trakcie streamu. Widzimy się z Magdą w drugi dzień ferii, czyli we wtorek 5 stycznia o 12:00 na Facebooku Poszukiwaczy Przygód. Link do profilu: https://www.facebook.com/PoszukiwaczePrzygod/

Bezpośredni link do spotkania: https://www.facebook.com/events/883304302480417

Przygotowali dla Was: Kamila i Kuba, czyli nasza specjalistka do spraw obsługi klienta z głową pełną pomysłów oraz świetny animator z najszczerszym uśmiechem na świecie! Obydwoje zmajstrowali już niejedną reakcję łańcuchową, także mają doświadczenie w temacie! 🧨

O atrakcji: Reakcja łańcuchowa to fantastyczna zabawa i nie lada wyzwanie dla Was i dla rodziców. Zanim jednak zaczniecie budować, w środę o 12:00 Kuba opowie Wam o początkach maszyny Goldberga oraz o tym, jak zbudować taką niesamowitą konstrukcję.

Na razie możecie się przygotować na jutrzejsze budowanie! Zbierzcie zatem cały arsenał zabawek: klocki, piłki, taśmy, kartoniki, samochodziki. Możecie do zabawy włączyć też na przykład… garnki. Polecamy tylko uprzedzić rodziców o tym, że w środę o 12:00 rozpoczynacie budowę przez duże <strong>B</strong>! Wielka konstrukcja w dużym pokoju może być niemałą niespodzianką. Wybierzcie więc przestrzeń, w której będziecie budowali maszynę, oraz poziom, z którego zacznie się wielki start. Polecamy, aby rozpocząć od konstrukcji na wysokości, ponieważ wtedy piłeczka (albo kulka czy samochodzik!) nabierze impetu, aby pokonać wszystkie zakręty trasy.

I pamiętajcie – nie zniechęcajcie się za pierwszym razem. Nasz tor miał wcześniej… trzydzieści cztery próby. 🎈 Ale w końcu się udało!

Powodzenia!

PS Po udanej próbie należy się ciacho dla każdego! 🍪

Jak dołączyć? Tym razem nic nie musicie robić i nigdzie klikać. W środę o 12:00 pojawi się tutaj nagranie z naszej reakcji łańcuchowej z odpowiednim wstępem dla Was!

Przygotował dla Was: Mikołaj, który jest naszym firmowym Impostorem!

O atrakcji: Among Us to gra, w której jesteśmy kosmonautami na statku kosmicznym. Za sprawą ciekawej rozgrywki gra zdobyła ogromną popularność na wielu platformach. Gra stworzona jest na wzór imprezowej Mafii. Wcielacie się w wyżej wymienionych astronautów i naprawiacie statek kosmiczny, aby był gotów do lotu. Pośród Was są sabotażyści którzy muszą was wyeliminować w trakcie gry. Pozostali muszą szybko odkryć kto jest impostorem i pozbyć się ich z gry. Proste!

Jak dołączyć? Niestety, czasem ciężko zebrać ekipę na 10 osób, dlatego przygotowujemy dla Was mały turniej. Jutro, o dwunastej, poznacie wszystkie szczegóły, a tym czasem zapraszam Was na nasz serwer Discord: https://discord.gg/s5WukMsrfN

Zasady:
1. Kategorycznie zabrania się używania wulgaryzmów, treści niecenzuralnych i obraźliwych na czacie tekstowym i głosowym.
2. W ciągu gry, pomiędzy Emergency Alert nie rozmawiamy!
3. Każdy statek kosmiczny to oddzielny kanał głosowy – na początek zakładam 10 statków, ponieważ na serwerze jest 100 osób.
4. Mamy dla Was małe upominki, skontaktujemy się z najaktywniejszymi graczami! 🎉
5. Możecie zacząć grać wcześniej – zebranie ekipki zależy tylko od Was.

Przygotował dla Was: Daniel i Olek, czyli nasi eksperci od przetrwania i nocowania w lesie. Daniel w Poszukiwaczach Przygód jest szefem działu marketingu oraz obsługi klienta. Olek natomiast skupia się na zajmowaniu prawie całego wolnego czasu Daniela 🙂

Opis atrakcji: Spędzenie nocy w lesie to zawsze ekscytująca przygoda! A zimowy biwak daje mnóstwo dodatkowych punktów satysfakcji i powodów do dumy! Kontakt z przyrodą, świeże powietrze, magia lasu (zimą jest to w dodatku magia bez komarów😊) gwarantują całej rodzinie niezapomniane wspomnienia. Jesteśmy przekonani, że dla wielu z was takie mikroprzygody na stałe wejdą do repertuaru wspólnych rozrywek.

Jak dołączyć? Nie ma zapisów! Bushcraft to atrakcja dla każdego z Was. Obejrzyjcie nasz materiał filmowy, zainspirujcie się i rozpocznijcie bushcraftową przygodę!

Przygotowali dla was: Łukasz (który w Poszukiwaczach Przygód odpowiada za organizację trzech cykli obozowych oraz rekrutację) wraz z niesamowitymi Mistrzami Gry Twierdzy Fantastyki.

O atrakcji: RPG, czyli narracyjne gry fabularne, to wyjątkowa zabawa, w której wraz z innymi graczami tworzymy bohaterów i odgrywamy ich role we wspólnie wykreowanym, fantastycznym świecie. Nad przebiegiem opowieści czuwa narrator, nazywany Mistrzem Gry. Pod jego okiem przeżyjecie przygody rodem z waszej ulubionej książki, serialu lub filmu! Więcej o grach fabularnych pisaliśmy już na naszym blogu: Co to jest RPG i LARP? Gry fabularne od podstaw.

Już w sobotę nasi zaufani Mistrzowie Gry z Twierdzy Fantastyki poprowadzą sesje dla wszystkich chętnych! Przygotowaliśmy dla was 10 rozgrywek, każda z nich to 5 miejsc do grania: łącznie miejsce dla 50 chętnych!

Jak dołączyć? Zapisy ruszają już w piątek o godzinie 13:00 na grupie facebookowej dla uczestników Twierdzy Fantastyki, czyli na grupie Twierdza Fantastyki i Przyjaciele. Pojawią się tam nasze posty z zapisami, osobnymi na każdą grę. Obowiązuje zasada kolejności zgłoszeń. Każda osoba może uczestniczyć w maksymalnie jednej sesji (aby każdy chętny mógł spróbować).

Poniżej znajdziecie opisy wszystkich zaplanowanych przez nas sesji. Możecie z nimi zapoznać się już teraz, dzięki czemu łatwiej będzie wam wybrać te rozgrywki, na które chcielibyście się zapisać. We wszystkich sesjach mogą wziąć udział osoby początkujące, chcące rozpocząć swoją przygodę z grami fabularnymi.

 

1. MG: Martyna Jankowska
System: Wampir Maskarada
start: 10:00
czas gry: 3 godziny

Listopad roku 1989, małe, senne miasteczko w Ameryce z nieprzyjemną tajemnicą z przeszłości. Gracze wcielą się w postacie licealistów, grupki przyjaciół, którzy będą świadkami tego, jak historia ich miasta zatacza koło. Trochę klimaty Twin Peaks, trochę Silent Hill, generalnie klasyczny horror z deszczem, listopadową mgłą i mrocznymi tajemnicami starego domu.

2. MG: Jadwiga Zięba
System: Equestria: Puść Wodze Fantazji
Start: 11:00
Czas gry: 3 godziny

Doroczny, podniebny wyścig im. lady Trip O’Journey czas zacząć! W 100-lecie legendarnego dokonania słynnej podróżniczki, kucyki i stworzenia ze wszystkich zakątków świata staną w szranki na własnych latających pojazdach – cudach współczesnej techniki i magii. Po raz pierwszy w historii memoriału Jury dopuściło do zawodów niekucykowe załogi – coś czuję, że w tym roku będziemy świadkami pełnej różnorodności i niesamowitych wehikułów rywalizacji. Pytanie nie brzmi już, czy uda się uczestnikom powtórzyć wyczyn lady O’Journey i okrążyć Equestrię w 80 godzin – ale jak bardzo zdołają ją pobić! Nie można tego przegapić!

3. MG: Jan Walendzik
System: storytelling w klimatach Cthulhu: „Cień nad Southmouth”
start: 15:00
czas gry: 3 godziny

Wielka Brytania, rok około 1955.

Małe miasteczko nad brzegiem morza. Mrok i zapach jodu unoszą się w powietrzu. A Wy tylko beztrosko poszukujecie znajomego waszego wykładowcy. Ach studenci… Czego się nie robi dla zdania roku, co? Ale w sumie pomoc starszemu panu przy organizacji wystawy w muzeum nie wydaje się być niczym problematycznym, a tym bardziej zahaczającym o niebezpieczeństwa i ryzyko utraty życia, a w najlepszym wypadku, zdrowego rozsądku. No, chyba że nie pomagasz bezpośrednio starszemu panu i nie bezpośrednio w muzeum, tylko wiele kilometrów dalej, w małym, brudnym portowym miasteczku, szukając jakiegoś Billa, który to podobno ma dla ciebie ważną paczkę do przekazania.

Ale semestr sam się nie zaliczy, nieprawdaż?

4. MG: Emilia Borowa
System: D&D 5e
start: 15:00
czas rozgrywki: 4-5 godzin

Podróż do wsi Biernik przebiegła Wam spokojnie, pomimo początku wiosny delikatny przymrozek jeszcze usztywniał Wam palce, a błoto wymieszane z resztkami śniegu brudziło koła wozu, na którym spędziliście już dwa dni. Zostaliście wysłani z polecenia Waszej Kapitan straży do sprawdzenia, dlaczego od ponad dwóch tygodni Biernik nie wysłał żadnych zapasów drewna i żywności.

Jesteście przekonani, że wynika to z nieuwagi lokalnego sołtysa albo ciężkiej zimy, która na pewno musiała być dla mieszkańców wyzwaniem. Zapewne jak tylko dojedziecie, wyjaśnicie nieporozumienie i będziecie mogli czym prędzej wrócić do swoich bardziej wymagających zadań.

Z rozmyślań wyrwał Was trzask złamanego jednego koła u Wozu. Szczęście w nieszczęściu właśnie dojeżdżaliście. Kiedy już mieliście naprawiać usterkę, spojrzeliście na wieś w oddali i natychmiast poczuliście, jak mimowolnie wasze gardła zaczynają się zaciskać, a zimny pot oblewa Wasze plecy.

Pomimo braku śniegu dookoła, cała wieś, każdy budynek, każdy skrawek ziemi przykryty był grubą warstwą śnieżnego puchu. Przez chwilę wydawało Wam się, że to wszystko po prostu się Wam śni, jednak jednego byliście pewni, dzieje się coś bardzo złego i musicie to naprawić.

5. MG: Dominik Kopeć
System: autorski
start: 16:00
czas gry: 3-5 godzin

Arkona – tajemniczy hotel w centrum zapomnianej puszczy. Słynie z baśniowego klimatu czerpiącego ze słowiańskiej mitologii. Wraz z grupą wiernych towarzyszy musicie rozwikłać zagadkę niepokojących zaginięć. Należycie do elitarnej grupy śledczych badających zjawiska paranormalne. Ta przygoda wystawi waszą przyjaźń na wielką próbę.

Głównym elementem sesji jest śledztwo pełne klimatycznych lokacji i emocjonujących spotkań. Duży nacisk zostanie położony na odgrywanie postaci i interakcje wewnątrz drużyny. W trakcie gry zastosujemy autorską mechanikę opartą na talii kart. Wykorzystane zostaną platformy: Discord i Roll20.

#śledztwo #klimat #odgrywanie_postaci #zjawiska_paranormalne

6. MG: Justyna Słowik
System: narratywistyczny horror
start: 16:00
czas gry: 3 godziny

Grupa nastolatków z liceum w Fresno, w stanie Kalifornia, wybrała się do domku, należącego do rodziny jednego z nich. Było to w pobliżu Balach Camp. Góry, natura, z dala od cywilizacji, bez

telefonów i dostępu do Internetu. Ekipa przybyła na miejsce po południu, rozpakowała się i postanowiła umilić sobie jakoś czas. Wtedy ktoś wyciągnął ouiję.

7. MG: Błażej Bałęczny
System: Mothership
start: 17:00
czas gry: 3 godziny

Docieracie na odległą stację kosmiczną z prostą misją transportową. To co dzieje się na miejscu jest na pozór zupełnie normalne. Wasze przybycie prowadzi jednak do nieoczekiwanych komplikacji…

Gra przyjazna dla początkujących. Tworzenie postaci i prezentacja zasad zajmie pierwsze pół godziny. Warto mieć wydrukowaną kartę postaci do Mothership RPG https://blackmonk.pl/1436-mothership-karta.htm

8. MG: Jadwiga Zięba
System: FATE Condensed, generyczny świat fantasy
start: 17:00
czas gry: 3 godziny

Dzień, w którym Twinlight zaatakowały smoki.

Opis: Pomimo bezpośredniego sąsiedztwa smoczych siedlisk niewielu mieszkańców portu Twinlight na własne oczy widziało smoka. Zgodnie z przedwiecznym porozumieniem ludzie nie zakłócali ich spokoju, a skrzydlate bestie nie zbliżały się do miasta. Aż do dziś.

Od rana kilkanaście olbrzymich gadów kołuje nad podniesioną w samą porę Czarobarierą. Wielka Rada zwróciła się o pomoc do grupy smoczych ekspertów – tylko oni są w stanie znaleźć pokojowe wyjście z sytuacji. Czy zdołają oni zażegnać kryzysowi, zanim energia magicznego rdzenia się wyczerpie i po Twinlight zostaną jedynie zgliszcza?

9. MG: Kalina Paśko
System: Tajemnice Powodzi
start: 19:00
czas gry: 3 godziny
“Impreza w “Bunkrze””

Na koniec sezonu letniego w niesłynnym “Bunkrze” ma odbyć się wielka impreza. Podobno tym razem mają coś specjalnego, ale nikt z organizatorów nie chce zdradzić sekretu. Pewne jest jedno, jeśli nie przyjdziecie, wasza reputacja w szkole upadnie na zawsze.

10. MG: Wiktor Zaborowski
System: Miłość i lasery
start: 20:00
czas gry: 3 godziny

W niedalekiej galaktyce andromedy, pewna załoga nie wie, na co się porywa! Zapraszam was serdecznie na improwizowaną przygodę w niezwykle miedzygalaktycznym RPG Miłość i Lasery, w klimatach sajens fikszyn niezwykle przypominających Mass Effecta wybierzemy się ratować kosmos! Kto dołączy do załogi SS Marsilie?!

Przygotował dla Was: Filip – w naszym biurze na Planetarnej event manager odpowiedzialny za markę Spider Games oraz koordynator obozów z cyklu Bazy Namiotowej.

O atrakcji: Nasza rodzinna gra ogrodowo-leśna to pomysł na wspólny spacer dla całej rodziny lub paczki przyjaciół – ten dzień dedykujemy najmłodszym Poszukiwaczom Przygód, więc sporo zależy od Was. Grę możecie modyfikować, dopasowując do wieku uczestników, czasu i terenu który wybierzecie.  Zabawa polega na znalezieniu ukrytych zwierzaków i rozwiązaniu dołączonej krzyżówki. 

Przygotowanie i materiały: Możecie ją przygotować w lesie, parku, a nawet osiedlu – ważne, żeby teren miał jakieś naturalne granice (na przykład drogi lub ścieżki) i był bezpieczny dla wszystkich uczestników. Do przeprowadzenia gry potrzebujecie wydrukowanych kartek zwierzaków i krzyżówki (wszystko do ściągnięcia poniżej), sznurka oraz długopisu. Mogą też się przydać: podkładka pod kartki, foliowe koszulki lub taśma, no i proponujemy zabrać ze sobą termos pełen ciepłej herbaty.

Wybierzcie teren gry, dopasowując go do wieku i poziomu samodzielności uczestników zabawy; ukryjcie na nim wydrukowane zwierzaki. Według nas najlepszy będzie park – miejsce z dobrą widocznością i bez niebezpiecznych miejsc. Zwróćcie uwagę, żeby część kartek było można dość łatwo znaleźć, inne możecie dobrze ukryć. Jeśli chcecie urozmaicić zabawę, możecie przygotować mapkę i dodatkowe zadania. Grę możecie przeprowadzić dla Waszej rodziny lub dla większej liczby osób – jeśli będzie więcej niż jeden zespół, wydrukujcie więcej krzyżówek.

Pamiętajcie, żeby przyczepiając kartki nie niszczyć roślin! 🌲 Unikajcie łamania gałęzi, dlatego właśnie przyda się Wam sznurek.

Zasady i przebieg gry: Uczestnicy dostają krzyżówkę do wypełnienia. Hasła to nazwy naszych ukrytych zwierząt. Wszystko jest ponumerowane, ale jedynie na potrzeby krzyżówki, więc możecie znajdować zwierzaki i wpisywać hasła w dowolnej kolejności.  

Wersja podstawowa jest prosta – znalezienie, rozpoznania i wpisanie nazwy zwierzęcia.  Chcecie podkręcić poziom trudności? Czas na wyzwanie!

Jeśli macie trochę czasu, możecie zabawę rozbudować i przygotować dodatkowe aktywności na każdy z punktów. Mamy kilka propozycji: namalowanie znalezionego zwierzęcia, zaprezentowanie odgłosu, który wydaje, obejrzenie na smartfonie krótkiego filmu o jego życiu albo nazwanie go w innym języku. Gra powinna mieć luźny, rodzinny charakter, więc sugerujemy nie narzucania limitu czasu na znalezienie wszystkich punktów.

Celem gry jest znalezienie wszystkich zwierzaków i wypełnienie całej krzyżówki, oraz przybicie żółwików przez wszystkich biorących udział w zabawie! Pamiętajcie o pozbieraniu z terenu gry wszystkich kartek – jeśli w grze bierze udział tylko jedna drużyna możecie je ściągać od razu po znalezieniu. 

Miłej zabawy!

Przygotował dla Was: Mateusz, odpowiedzialny za marketing w naszym biurze Poszukiwaczy Przygód i chyba najbardziej wkręcony w granie w szachy z całej gdańskiej ekipy.

Opis atrakcji: Wszystkich początkujących i średniozaawansowanych miłośników gry w szachy zapraszamy na turniej szachowy na popularnym portalu chess.com!

Szachy to świetna zabawa i wymagająca umysłowego wysiłku rozgrywka jednocześnie. Jeżeli oglądaliście ostatnio netfliksowy hit Gambit królowej, ale nie wiecie od czego zacząć, przychodzimy z pomocą. Przygotowałem dla was artykuł na blogu #ByleDoWakacji z odpowiedzią na najważniejsze pytania. Jak zacząć? Jak być coraz lepszym? Czy dziewczyny też mogą grać?

Szczegóły i wymagania: Turniej rozegramy w systemie otwartym – dołączyć może każdy, bez względu na poziom zaawansowania. Choć trzeba przyznać, że myślimy raczej o początkujących. 😊 Punkty i mecze zliczamy w tak zwanym systemie szwajcarskim, a czas na grę dla każdego zawodnika to 15|10, czyli 15 minut plus 10 sekund doliczane przy każdym ruchu. Zagramy łącznie 4 tury, więc turniej nie powinien zająć więcej niż 2-3 godziny!

Czas i miejsce: Gramy w poniedziałek 11 stycznia o godzinie 12:00 na portalu chess.com!

Jak dołączyć: potrzebne będzie darmowe konto na chess.com. Kiedy założycie konto, dołączcie do naszego szachowego klubu: Klub Poszukiwaczy Przygód https://www.chess.com/club/klub-poszukiwaczy-przygod

Kiedy dołączycie do klubu, na jego stronie zobaczycie link do turnieju. Na wszelki wypadek podamy go też tutaj: https://www.chess.com/live#t=1960629. Upewnijcie się tylko wcześniej, że dołączyliście do klubu!

Rejestracja na turniej jest możliwa na godzinę przed rozpoczęciem turnieju, czyli w poniedziałek od 11:00. Do zobaczenia!

Opis atrakcji: Do it yourself czyli z języka angielskiego zrób to sam, to od pewnego czasu hobby wielu osób, albo po prostu pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu. Dlaczego w ogóle bawimy się w ręczne wykonywanie przedmiotów? Ponieważ, tak naprawdę robiliśmy tak od zarania dziejów, później w miarę postępu czasu, technologii i rozwoju, zaczęliśmy odchodzić od tego typu prac. Dziś, kiedy wszystko możemy kupić, to rzeczy ręcznie robione są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. 

Zastanawialiście się kiedyś jakie są korzyści z rękodzieła? Otóż, jest ich całkiem sporo! Przede wszystkim rozwijamy naszą wyobraźnię, kreatywność, ćwiczymy nasze zdolności manualne, a do tego relaksujemy się – wszystkie wnioski wyciągnęliśmy z naszego obozu Wynalazców. W ten sposób możemy też ćwiczyć naszą cierpliwość i staranność. To wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Warunki domowe idealnie się do tego nadadzą. 🛠️

Wspólnie z naszą wieloletnią wychowawczynią Martyną wykonamy kilka prac! To jedyna okazja, aby krok po kroku przy pomocy Martyny stworzyć naprawdę fajne rzeczy. Jednak do takiego zadania trzeba się wcześniej przygotować. Poniżej znajdziecie listę rzeczy, w które warto się zaopatrzyć, aby móc z nami wykonać swoje prace.

Co będzie potrzebne? Do pierwszego handmade`u będziesz potrzebować: 1 pary białych skarpetek – weź te z których już nie korzystasz 😉, igły, białej nitki, 5 guzików najlepiej w tym samym kolorze, wstążki, 1 kg ryżu, łyżki i flamastra.

Co przyda Ci się do następnej pracy? Tu wystarczy tylko agrafka i mulina w trzech kolorach.

Do trzeciego zadania wykorzystamy sklejkę OSB o wymiarach 25 cm x 40 cm i grubości 1,7 cm, młotek, cienkie gwoździe o długości około 3 cm, kartkę A4, flamaster, nożyczki i mulinę bądź kolorowe włóczki. Jeśli nie masz dokładnie takiej sklejki, nie przejmuj się! Może została jakaś deska po remoncie, albo masz starą deskę kuchenną z której już nie korzystasz? Wymiary nie muszą być identyczne, najlepiej wykorzystaj, to co masz w domu. ⚒️

Czy trzeba się zapisać? Nie! Zapraszamy o 12:00 na nasz fanpage na Facebooku! A tutaj znajdziecie link bezpośrednio do transmisji ➡klik!⬅.

Przygotowali dla Was: Ula i Maciej, nasi przyjaciele z rebel.pl – największego w Polsce sklepu z grami planszowymi. Rebel jest również wydawcą planszówek, karcianek, bitewniaków i gier fabularnych.

O atrakcji: Gry planszowe szturmem wdarły się do naszego życia. Pudełka z takimi grami często widać w szkołach, ośrodkach kultury, hotelach czy restauracjach. Coraz częściej w domach pojawiają się choćby małe prywatne kolekcje, a rodziny spędzają czas na wspólnych rozgrywkach. Mnogość tytułów sprawie, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W sklepach znajdziemy zarówno szybkie gry imprezowe, familijne gry dla całej rodziny, jak i angażujące gry strategiczne. Więcej o grach planszowych pisaliśmy już na naszym blogu: Gry planszowe — remedium na izolację.

W piękną styczniową środę prezentujemy wam pięć najfajniejszych planszówek na styczniowe wieczory, które pozwolą wam miło spędzić ostatnie dni ferii i nie tylko! Z tej okazji mamy dla was specjalny kod zniżkowy na zakup gier planszowych z wydawnictwa rebel.pl. Dzięki niemu będziecie mogli rozpocząć swoją przygodę z nowoczesnymi grami planszowymi albo rozbudować swoje kolekcje!

Gdzie znajdę gry planszowe? W dużych miastach często dostępne są wypożyczalnie gier planszowych, funkcjonujące w bibliotekach lub pubach. Za pomocą wyszukiwarki internetowej możecie takie lokalne punkty odnaleźć w kilka chwil. Warto jednak zastanowić się nad zakupem takich gier na własność. Małe, proste gry dostępne są już za kilkanaście złotych, a oferują one wiele godzin wspaniałej rozgrywki. W takim przypadku z całą pewnością polecamy sklep rebel.pl jako zaufane miejsce zakupów gier planszowych, karcianek kolekcjonerskich, gier bitewnych czy podręczników RPG.

Jeśli się zdecydujecie, to nie zapomnijcie użyć przygotowanego dla was kodu zniżkowego. Z kodem GRYNAFERIE macie 10% taniej wszystkie gry wydawnictwa Rebel aż do końca tegorocznych ferii zimowych!

GRYNAFERIE

Z tym kodem 10% na gry wydawnictwa rebel do końca ferii zimowych 2021

Przygotował dla Was: Mikołaj – już wiecie czym się zajmuje, ale nie wiecie, że od niedawna jest zafascynowany fotografią. I postara się z Wami podzielić tą pasją. 📸

Opis atrakcji: Zdecydowana większość z Was ma w kieszeni smartfona. A ten smartfon, prawdopodobnie ma kilka obiektywów. Rozwinięte oprogramowanie poprawia każde zdjęcie, które robicie. Aparat sam wykrywa obiekty takie jak jedzenie, architekturę, porter, zwierzęta albo samochody i dostosowuje parametry, abyście mieli jak najlepsze zdjęcie. Mikołaj ma dla Was propozycję, która pozwoli Wam wyjść o krok przed szereg, który korzysta z trybu AUTO! A jeżeli chcecie zasmakować prawdziwej fotografii, to nie ma lepszego miejsca jak Limba.
Przedstawi Wam żelazne podstawy fotografii, które będziecie mogli przetestować na swoim telefonie. Po obejrzeniu wideo, mamy WYZWANIE FOTOGRAFICZNE!

Wyzwanie fotograficzne: tematem wyzwania jest długi czas naświetlania! Czyli poza znalezieniem kadru i przemyśleniem fotografii, trudnym zadaniem jest odpowiednia stabilizacja telefonu. Jakie są zasady?
1. Zdjęcie musi być wykonane telefonem
2. Ze zdjęcia musi wynikać, że został ustawiony długi czas naświetlania
3. Wrzucamy zdjęcie na Instagram i dodajemy #poszukiwaczeprzygod, #byledowakacji, #14dniferii i oznaczamy konto @poszukiwaczeprzygood
4. My skontaktujemy się z wyróżnionymi pracami i wyślemy nagrody!

Temperatura pieczenia: 180 stopni Celsjusza
Czas pieczenia:  ~ 45 – 60 min 

Przepis Patryka 

  1. W pierwszej kolejności przygotowujemy masę czekoladową, aby tego dokonać należy wszystkie składniki połączyć w jednolitą masę przy pomocy robota kuchennego lub trzepaczki. 
  2. W kolejnym kroku przygotowujemy masę serową. Najpierw oddzielamy żółtka od białek, ubijamy białka na sztywną pianę. A następnie pozostałe składniki (twaróg, żółtka, margarynę, cukier, mąkę ziemniaczaną) przy pomocy dukaczki do ziemniaków lub widelca łączymy. Gdy składniki są już wymieszane dodajemy ubite białka i łączymy z masą twarogową
  3. Do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia przelewamy masę czekoladową, a następnie przy pomocy łyżki nakładamy placki z masy serowej. 
  4. Tak przygotowana blaszkę z ciastem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 oC na około 45 – 60 minut (pieczemy aż po wbiciu drewnianego patyczka w masę czekoladową, wyciągany patyczek będzie suchy) 
  5. Po przestygnięciu przygotowujemy lukier, którym przyozdabiamy nasze ciasto. 

Przygotował dla Was: Patryk – koordynator obozów młodzieżowych nad morzem oraz Akademii Umysłu, który dumnie nosi tytuł najlepszego cukiernika w biurze Poszukiwaczy Przygód!

Opis atrakcji: Zanim zabierzemy Was do naszej kuchni Patryk ma dla Was kilka słów:

Nie znam chyba człowieka, który nie lubił by sobie od czasu do czasu zjeść czegoś słodkiego. Dzisiaj chciałbym Was zachęcić do przygotowania, moim zdaniem prostego, ale bardzo smacznego ciasta. Mowa o Cielaczku, czyli słodkości łączącej czekoladową masę murzynkowo-biszkoptową z twarogowymi łatami. Jestem przekonany, że ten deser sprosta nawet najbardziej wyrafinowanym podniebieniom. A samodzielne wykonanie być może zachęci Was do zgłębiania tajników cukiernictwa. Poniżej znajdziecie listę potrzebnych składników, a jutro zapraszamy udostępnimy Wam przepis i zrobimy ciasto na żywo!

Jak dołączyć? Zapraszamy na naszego Facebooka, jutro o dwunastej!

Lista składników jest prosta i większość rzeczy powinniście znaleźć w kuchni. Mamy nadzieję, że nie wymaga ona zbyt dużych zakupów! Nie możemy doczekać się wspólnego gotowania. 🧁

MASA CZEKOLADOWA 

  • ¾ szklanki cukru 
  • 3 jajka 
  • ¾ szklanki oleju 
  • 1 ½ szklanki mleka 
  • 3 szklanki mąki 
  • 1 opakowanie cukru waniliowego 
  • 4 ½ łyżki ciemnego kakao 
  • 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 1 ½ łyżeczki sody 

MASA SEROWA 

  • ½ kg twarogu w kostce 
  • 3 jajka 
  • ½ kostka margaryny 
  • 1 szklanka cukru 
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej 

LUKIER 

  • 1 szklanka cukru pudru 
  • 1 ½ łyżki wrzącej wody 

Przygotowała dla Was: Wiktoria – koordynatorka obozów dziecięcych w Junoszynie i Dębrzynie, która specjalnie zaprosiła do ferii naszą najlepszą kadrę!

Opis atrakcji: Chcemy Wam zaproponować zajęcia taneczne bez wychodzenia z domu. Poprowadzi je dla Was Nina – nasza wieloletnia wychowawczyni na obozie śpiewaj i tańcz oraz kierowniczka obozów dziecięcych w Dębrzynie. Oprócz pracy z nami w okresie wakacyjnym, Nina sama trenuje taniec i uczy go innych, a w tym roku nabyła także spore doświadczenie w prowadzeniu zajęć online. Nina dobrze wie o tym, że z ruchu i tańca nie warto rezygnować. Wystarczy tylko dostosować się do nowych okoliczności. I właśnie to chcemy zaproponować także Wam. Z Waszej strony wystarczą chęci i dobre połączenie internetowe.

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a przy tańcu także możemy się mocno spocić i nagimnastykować. Po świątecznym i sylwestrowym jedzeniu przyda nam się odrobina ruchu. Zastanawialiście się kiedyś jakie płyną korzyści z tańczenia? Wymieńmy tylko kilka: wyrabia kondycję, redukuje poziom stresu, dodaje energii i pewności siebie. 

Także bądźcie gotowi! Jak się zapisać? Już 16 stycznia w sobotę o godz. dwunastej zapraszamy Was na zajęcia taneczne. Ubierzcie się wygodnie i wyczekujcie spotkania z Niną. Nie martwcie się także o swoje umiejętności taneczne. Najważniejsze to po prostu trochę się poruszać. Każdy z Was odnajdzie się na zajęciach.  Czeka Was prosty układ taneczny, wytłumaczony krok po kroku do znanych przebojów. Popląsajmy wspólnie i niech ta energia towarzyszy Wam następnie przez cały weekend!

Przygotował dla Was: Wojtek, koordynator Przystani Wyobraźni, Obozów Azjatyckich oraz Obozów Młodzieżowych w Górach, razem z Wiktorią oraz Kamilą.

Opis atrakcji: Trudno powiedzieć dlaczego dinozaury są fajne, ale wszyscy wiemy że są. O dinozaurach nakręcono wiele (mniej lub bardziej przerażających) filmów oraz napisano (i narysowano) wiele książek. Dzisiaj zapraszamy do zrobienia sobie „dinozaurowego” dnia. 

Przygotowaliśmy dla Was film na którym pokazujemy kilka pomysłów na prace plastyczne związane z dinozaurami. Sposób wykonania znajdziecie na filmie, tutaj podajemy jedynie potrzebne materiały. Jeśli coś nie znalazło się w klipie, sposób wykonania znajdziecie poniżej.

Dinozaur z „odcisku dłoni”

To prosty projekt nie wymagający zbyt wielu materiałów, wystarczy:

  • papier
  • klej
  • kredki, farby, flamastry (do wyboru)

Dinozaur z jednorazowego talerzyka i rolki po papierze toaletowym

Do przygotowania dinozaura potrzebujecie: 

  • papierowy talerzyk
  • rolkę po papierze
  • klej (ewentualnie dodatkowo taśmę dwustronną)
  • farby

Zwróćcie uwagę, że nogi dinozaura można (zamiast z rolki po papierze) zrobić przypinając dwie klamerki do bielizny.

Dinozaur z balona

Do zrobienia dinozaura potrzebujecie:

  • balon
  • papier
  • klej (może się też przydać taśma dwustronna)
  • flamastry (farby, kredki)

Jeżeli chcecie, aby wasz dinozaur był bardziej trwały (i odporny na przebicia) przed przyklejeniem głowy, nóg i ogona, możecie okleić balon paskami papieru (najlepiej gazety) nasączonymi klejem. Pamiętajcie że tak oklejony balon musi wyschnąć zanim zaczniecie przyklejać do niego pozostałe elementy dinozaura!

Dinozaurowa czapka

Do przygotowania czapki potrzebujecie: 

  • czapki (takiej której nie będziecie już potrzebowali)
  • karimatę lub arkusz pianki EVA, lub inne tworzywo z którego możecie wyciąć kolce i żeby dinozaura
  • pistolet na gorący klej
  • farby (najlepiej akrylowej)

Figurki z plasteliny

Oczywiście plastelinę możecie zastąpić modeliną (wtedy figurkę możecie utwardzić), z masy papierowej, solnej lub gliny (co pozwoli na malowanie gotowego dinozaura). Wolicie podczas lepienia przyglądać się obrazkom dinozaurów, czy wymyślać własne prehistoryczne gady?

Niestety, na filmie nie byliśmy w stanie pokazać wszystkich pomysłów na dinozaurowe aktywności. Wiele innych można znaleźć w Internecie, poniżej przedstawiamy jeszcze kilka, które wydały nam się ciekawe i warte zrobienia. 

Szkielet dinozaura z makaronu

Potrzebujecie:

  • kartkę papieru
  • ołówek
  • klej
  • makaron (najlepiej różne rodzaje)

Sposób wykonania jest niezwykle prosty! Na kartce rysujecie zarys (kształt) dinozaura, następnie przyklejacie makaronowe „kości”, w taki sposób, aby utworzyły szkielet gada.

Jurajski krajobraz w pudełku

Przed rozpoczęciem zabawy możecie wybrać się na spacer, aby skompletować potrzebne materiały.

Potrzebujecie:

  • pudełko (np. po butach)
  • brystol
  • figurki dinozaurów (możecie je też wyciąć z brystolu)
  • kamyki
  • plastelinę
  • gałązki
  • klej
  • nici
  • farby, flamastry, kredki itp.

Robiliście kiedyś akwarium z pudełka po butach? Zasada jest podobna. Trzeba ustawić pudełko na boku, a w środku stworzyć jurajski krajobraz wykorzystując do tego kamyki, gałązki, rośliny i dekoracje wycięte z brystolu. Teraz pozostaje tylko zasiedlić pudełko dinozaurami. Latające pterodaktyle możecie umieścić w dioramie wieszając je na nitkach, lub stawiając na przymocowanych plasteliną patyczkach (np. do szaszłyków).

Kości dinozaurów

Kości dinozaurów możemy przygotować wykorzystując masę papierową, modelinę albo masę solną. Przygotowane kości można wykorzystać do dekoracji, np. umieszczając je w pudełku z jurajskim krajobrazem. 

Jajo dinozaura z balona

Potrzebujecie:

  • balon
  • paski papieru (najlepiej „szarej” gazety)
  • klej w płynie (sporo)
  • farby

Nadmuchany balon obklejamy paskami papieru namoczonymi w kleju paskami papieru. Staramy się aby powierzchnia była lekko nierówna. Po wyschnięciu malujemy nasze jajko farbami. Przed nadmuchaniem balonu można „wepchnąć” do niego małą figurkę dinozaura – będziemy mieli jajko z dinozaurem w środku. 

Pobaw się w paleontologa

Dla rodziców: zabawę warto przygotować dla Waszych dzieci dzień wcześniej (zwłaszcza w wersji z gipsem)

Potrzebujecie:

  • figurki dinozaurów lub modele kości donozaurów
  • gips lub piasek

Figurki dinozaurów umieszczacie w pudełku i zalewacie gipsem. Kiedy gips stwardnieje, wasze dzieci mogą bawić się w odkrywców, wydłubując figurkę za pomocą ostrego narzędzia (np. małego śrubokręta). Alternatywnie można zakopać figurki lub kości w naczyniu z piaskiem u odkopywać za pomocą łyżeczki i pędzelka. 

To tylko niektóre z „dinozaurowych” aktywności. Wiele, wiele innych pomysłów znajdziecie w książkach i w Internecie. Równocześnie, wiele z pomysłów o które pokazujemy w filmie o blogu można zmodyfikować i wykorzystać do zupełnie nie „dinozaurowej” tematyki. 

Eksperymentujcie!